Ernest Zozuń  

Ernest Zozuń

Urodził się w 1968 roku w Warszawie.

Dziennikarz, reporter, reportażysta, wydawca.

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracował w Programie Czwartym Polskiego Radia, gdzie przygotowywał audycje dla dzieci. W latach 2003-2005 był korespondentem Polskiego Radia w Iraku, natomiast w latach 2006-2007 korespondentem Polskiego Radia w Moskwie.

Współpracuje ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Informacyjną Agencją Radiową.

W Programie Trzecim (ponownie) od 2008 roku.

Był wydawcą audycji "Zapraszamy do Trójki", prowadził audycje "Wieczór reportażu", "Radioaktywny magazyn reporterów", "Europa od kuchni", "Trzy strony świata", "Z definicji Europa", "Żyjemy w Europie".

Jest laureatem wielu nagród, m.in. Prix Bohemia 95, zdobywcą głównej nagrody na Festiwalu Mediów w Łodzi w 1996 roku, laureatem nagrody Grand Press w 2002 roku, Tęczowego Lauru za audycję "Radioaktywny magazyn reporterów". W 2004 roku został nominowany do nagrody Melchiory w kategorii Reportażysta Roku. Wspólnie z Hanną Bogoryja-Zakrzewską jest autorem cykli reportaży "Jesteśmy przeciw" oraz "Stop! Korupcja", które zostały wyróżnione przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Kampanie te były także nominowane do nagród Prix Europa (2002 rok) oraz Transparency International (2003 rok). W 2004 roku został odznaczony srebrnym medalem "Za zasługi dla obronności kraju", a w 2012 roku otrzymał złoty medal "Za zasługi dla obronności kraju". W 2012 roku został uhonorowany Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.