Srebrne usta

W 1992 roku Beata Michniewicz wymyśliła plebiscyt Programu Trzeciego "Srebrne usta". Autorka zbiera przez cały rok najciekawsze wypowiedzi polityków, by później słuchacze Trójki mogli wybrać wypowiedź najciekawszą, najdowcipniejszą, niebanalną. Poniżej przedstawione są wypowiedzi zwycięzców plebiscytu w poszczególnych latach.

1992 rok

 1. Lech Wałęsa (za "Nie chcem być prezydentem, ale muszem.", "Zdrowie wasze w gardła nasze.")
 2. Jacek Kuroń (za sympatyczną chrypkę)
 3. Adam Michnik (tak pięknie się jąka)

1993 rok

 1. Jurek Owsiak (za "Kochani, kocham was.", "Sie ma.", "Róbta, co chceta.")
 2. Henryk Goryszewski (za "Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka.")
 3. Lech Wałęsa (za "Nie można mieć pretensji do Słońca, że się kręci wokół Ziemi.")

1994 rok

 1. Ewa Wachowicz (za "Premierowi nie odmawia się.")
 2. Jacek Soska (za "Podejdź Kargulu, dostaniesz chłopską ręką w mordę i koniec.")
 3. Marek Markiewicz (za "Nie rusza ustami, a jednak głos wydobywa się z jego krtani.", "Członek, to brzmi dumnie.")

1995 rok

 1. Waldemar Pawlak (za "Kura najpierw jajko zniesie, a dopiero potem gdacze. Nasi polityczni przeciwnicy gdaczą nawet kiedy nie potrafią jajka znieść.")
 2. Leszek Miller (za "Prawdziwych mężczyzn poznaje się nie po tym, jak zaczynają, ale jak kończą.")
 3. Lech Falandysz (za "Jestem tylko skromnym prawnikiem prezydenta.")

1996 rok

 1. Grzegorz Kołodko (za "Ja nie jestem draniem, łobuzem, cynikiem i brzydzą mnie tego typu nieuczciwości. Ja jestem uczciwym człowiekiem.")
 2. Lech Wałęsa (za "Ja już nie szukam pieniędzy za książki, bo te całkowicie udupiłem w sprawach społecznych...")
 3. Leszek Miller (za "Oprócz jej profesjonalnych umiejętności ma ona mężne serce w kształtnej piersi.")

2001 rok

 1. Henryk Goryszewski (za "Odczuwam nieodpartą potrzebę, jak patrzę na ten uśmiech i na to spojrzenie w bezkresną dal bezrefleksyjnie utkwione. Żeby zadedykować panu premierowi refren z pewnej kabaretowej piosenki: 'Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze spieprzyć?'")
 2. Władysław Bartoszewski (za "To jest sprawa bardzo prosta - właściwie wóz albo przewóz, rybka albo pipka, a ja jestem bardzo zainteresowany i rybkami i grzybkami, idę a tam jest mleko na sali.", "Każdy może żądać czego chce, natomiast nie tak gorąco się je, jak się gotuje.", "Co można więcej zrobić - czy mamy się samospalić?")
 3. Jan Maria Rokita (za "Konserwatyści są konserwatystami, nie biegają jak pchły z kwiatka na kwiatek. Boże, pchły z kwiatków chyba nie biegają, no biedronki właśnie albo jakieś inne takie owady, motylki, o!", "Nie mój koń, nie mój wóz, malowane jajka wiózł.")

2002 rok

 1. Zyta Gilowska (za "Pan premier Kołodko niestety nie przedstawił projektów ustaw, tylko wygłosił homilię. Natomiast mam wątpliwości, w jakim obrządku ta homilia. Pan premier Kołodko odpowiedział, że on wygłosi jeszcze niejedną homilię i żebym się przyzwyczaiła, ale o obrządku mowy nie było. Innymi słowy, obawiam się, że to jest kościół jednoosobowy, a ja jestem członkiem kościoła powszechnego i mnie tego rodzaju homilie nie interesują.")
 2. Bronisław Komorowski (za "Proszę Państwa! Jest takie powiedzenie, że polski lotnik to jest taki, że jak trzeba będzie to nawet poleci na drzwiach od stodoły. Więc proszę Państwa, chciałem z wielką satysfakcją stwierdzić, że to już nie grozi. Piloci polscy będą latali na F16.")
 3. Marek Borowski (za "Wymyśliłem, znaczy nie wymyśliłem, a obliczyłem, że jest taki współczynnik, ja bym go nazwał 'Współczynnikiem Leppera'. Otóż ten 'Współczynnik Leppera', jak obliczyłem, wynosi około dwudziestu pięciu. To znaczy - każdą liczbę, którą podaje pan poseł Lepper trzeba podzielić przez dwadzieścia pięć i to mniej więcej odpowiada prawdzie, z tym, że też nie jest takie proste ją uzyskać.")

2003 rok

 1. Renata Beger (za "Biada temu pięknemu i historycznemu miastu Kraków! Biada krakowskiej inteligencji, jeśli w Sejmie musi ją reprezentować poseł Jan Maria Rokita. Panie Pośle - Janie Mario Rokito - jest pan z wykształcenia prawnikiem. Ukończył pan najbardziej szacowną uczelnię w kraju, a opowiada pan publicznie głupoty i rzuca pan bezpodstawne oskarżenia na innych będąc sam w gorszej sytuacji prawnej.")
 2. Jan Rokita (za "Gdyby dzisiaj próbować zdefiniować istotę projektu uchwały, którą chcę Sejmowi przedłożyć w imieniu Platformy Obywatelskiej - to istotę by się tę dało wypowiedzieć hiszpańskim dzisiaj hasłem politycznym. Hiszpańskim, bo Hiszpania jest naszym partnerem i sojusznikiem politycznym w tej mierze. Hasłem 'Nicea or Muerte - Nicea albo śmierć.'")
 3. Bogdan Lewandowski (za "Pani Poseł - proszę mi wybaczyć, ale obawiam się, że Pani owies uderzył do głowy.")

2004 rok

 1. Donald Tusk (za "Panie premierze - i mówię to w pana interesie - jeśli jest pan człowiekiem dobrze wychowanym i przyzwoitym, a na chwilę załóżmy że ta ryzykowna hipoteza ma jakiekolwiek uzasadnienie, to proszę tu przyjść i przeprosić kobietę, którą pan obraził.")
 2. Marek Borowski (za "Natomiast panie pośle - jeśli chodzi o pana i o pański program, to mogę tylko zacytować odpowiedź jakiej pan udzielił Super Expressowi. Na pytanie o program odpowiedział pan - 'Wy ze mnie tu alfy i omegi nie róbcie. Ja znam tylko konkrety ogólne'. I tak panie pośle z panem jest od wielu lat. Pan zna tylko konkrety ogólne. Będę głosował za tym, żeby przyznano panu 'Srebrne usta'.")
 3. Tomasz Nałęcz (za "Taki jest los osób, które mając do czynienia z żabą, postanawiają tę żabę hodować do wymiarów giga. To mają giga gada w postaci krokodyla. Będą musieli to zeżreć. Ogon będzie wyglądał z ust jak nic.")

2005 rok

 1. Józef Zych (za "Wysoki Sejmie, nie po raz pierwszy staje mi... przychodzi mi stawać... przed Izbą. Wysoki Sejmie, staje mi w pamięci pan poseł Iwiński.")
 2. Andrzej Lepper (za "To, co pan tu powiedział dzisiaj, to już takiego populizmu i takiej demagogii to ja nawet nie potrafię powiedzieć. Ale ja wiem dlaczego, bo to nie wy tu siedzicie dzisiaj i nie pan tam usiądzie. Niestety fotel prezydenta był blisko, nie ma go, nie ma go... Dwa dni przed wyborami był pan prezydentem. Na billboardach pisało 'Prezydent Tusk'. W Krakowie 'Premier z Krakowa', a dzisiaj jest prezydent z Warszawy, a premier z lubuskiego. No i nie ma was. I to jest to.")
 3. Donald Tusk (za "Polska naprawdę nie jest skazana na moherową koalicję. Polska nie jest skazana na tę smutną koalicję.")

2006 rok

 1. Piotr Gadzinowski (za "Panie Marszałku, Wysoka Izbo, w Hongkongu... Panie Marszałku, gdybym powiedział 'pomidor' to rozumiem, ale powiedziałem 'Hongkong'. Być może posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie wiedzą co to jest Hongkong, ale gdyby się położyli na kuli ziemskiej... Panie Marszałku zadaję pytanie. Panie Marszałku, Wysoka Izbo w Hongkongu istnieje urząd antykorupcyjny...")
 2. Jarosław Kaczyński (za "Żadne krzyki, płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Przepraszam bardzo: że białe jest czarne, a czarne jest białe. Przepraszam bardzo.")
 3. Tadeusz Cymański (za "Ja przede wszystkim wystąpię w obronie nocy, bo jest powiedzenie, że noc jest przyjaciółką kochanków i złodziei. Tak, że noc nie jest niczym złym. Zależy do czego jest użyta. I częściej noc ludzi łączy niż dzieli.")

2007 rok

 1. Aleksander Kwaśniewski (za "My wiemy, jak było i nie idźcie tą drogą! Jarosławie Kaczyński! Lechu Kaczyński! Ludwiku Dorn i Sabo! Nie idźcie tą drogą!")
 2. Waldemar Pawlak (za "Może na ten koniec kadencji panu posłowi Kurskiemu podpowiem - jako starszy kolega - że żeby być za, to trzeba nacisnąć ten zielony guzik z krzyżykiem.")
 3. Marek Borowski (za "Olek, mordo ty nasza! Jesteśmy z tobą, ty jesteś z nami, idziemy do sukcesu. Jedną mam tylko prośbę - do dwudziestego pierwszego - żadnych wizyt na Ukrainie i w Rosji, bo ich gościnność jest nie do wytrzymania.")

2008 rok

 1. Nelli Rokita (za "Mam dwa pytania: jedno do pana premiera i z całą powagą proszę potraktować to pytanie. Panie premierze, mam wrażenie, i to nie tylko ja mam wrażenie w Polsce, że często pan stoi w rozkroku. Panie premierze. No właśnie chciałam zapytać pana premiera z całą powagą.")
 2. Tadeusz Cymański (za "Dlaczego naciski, naciski? A przecieki? Dlaczego przecieków nie ma? Zbadanych? Bo wam mówię dlaczego: jeszcze żeście silników nie rozgrzali, a już wam olej wycieka. Taka szczelność. Taka szczelność w tym rządzie.")
 3. Elżbieta Kruk (za "Że co, że np. miałam urodziny dwa dni temu? Ja potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam, coś tam. Proszę mnie zbadać alkomatem.")
 4. Bronisław Komorowski (za "Lech Wałęsa zuch, starczy na tych dwóch. A gdyby tego było mało panie prezydencie, to może być inaczej: Tutaj stoi Lech, starczy i na trzech.")

2009 rok

 1. Sebastian Karpiniuk (za "Prawda jest tylko jedna. I prawda leży zawsze tam, gdzie leży.")
 2. Nelli Rokita (za "Chciałam zapytać dlaczego niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie kłamią, a niektórzy posłowie Platformy kłamią? Panie Marszałku, ja mam wrażenie, że w tym Sejmie najlepiej wszystkie pytania kierować do Pana Boga.")
 3. Franciszek Stefaniuk (za "Idąc torem logicznym własnego rozumowania: nie mam pytań.")

2010 rok

 1. Waldemar Pawlak (za "Żółta kartka dla wszystkich kłótników, bo taki jest wynik tego głosowania. Czerwona, z dziką rozkoszą, dla pracowni sondażowych, które pomyliły się dramatycznie w przypadku PSL. No i najważniejsze, że jesteśmy po zielonej stronie mocy.")
 2. Bartosz Arłukowicz (za "Panie przewodniczący, ja będę do pana apelował, żeby pan zaapelował jako przewodniczący Sekuła do sprawozdawcy Sekuły, żeby sprawozdawca Sekuła przyjął wniosek przewodniczącego Sekuły, aby członkowie komisji mogli w zgodzie z prawem złożyć po prostu zwyczajnie dokument.")
 3. Wiesław Szczepański (za "PR Intercity pod nowym kierownictwem jest znakomity, rodem z kroniki filmowej PRL-u. Cóż zatem czytamy na stronie internetowej tej spółki? Wpis z 15 grudnia: 'Pomimo trudnych warunków pogodowych panujących na terenie prawie całego kraju, mrozów, opadów śniegu, PKP Intercity z powodzeniem i nieprzerwanie prowadzi ruch pociągów, a pasażerowie docierają do stacji docelowej.' Cóż czytamy dalej? 'Wystartował niezwykły projekt Intercity Kino Polska. Pasażerom pociągu serwuje się filmy Barei 'Poszukiwany, poszukiwana', albo Joanny Chmielewskiej 'Lekarstwo na miłość'.' A może poleciłby pan, panie ministrze projekcje tasiemców filmowych w tak długiej podróży, np. 'Niewolnica Isaura', dla rozrywki 'Pociąg widmo'? Niestety horroru nie polecam. Horror przeżywają pasażerowie tej spółki.")

2011 rok

 1. John Godson (za "Apeluję do Polaków, abyśmy się nie bali mieć więcej dzieci. Mam cztery wspaniałych dzieci. Jeżeli możesz mieć jeden dziecko, też możesz mieć dwójka. A jeżeli możesz mieć dwójka, też możesz mieć trójka. Ja zrobiłem swoje.")
 2. Jarosław Kaczyński (za "Po wichurze potrzebna jest folia, ale Donald 'nic nie mogę' Tusk nawet tego nie potrafił załatwić. Natomiast wójt 'nic nie mogę' Daniel Obajtek, 'wszystko mogę', przepraszam, 'wszystko mogę' Daniel Obajtek, bo tutaj się po prostu pomyliłem, wójt 'wszystko mogę' Daniel Obajtek to załatwił natychmiast.")
 3. Ewa Łętowska (za "Nasze życie społeczne mi przypomina taki radosny bieg przez kartoflisko. Wszyscy lecą - tutaj ktoś coś złapie dwa kartofle, z tyłu wszystko niewykopane, leci już do następnego rzędu. Ja to bym tak wolała, żeby tak po kolei, rządek za rządkiem spokojnie robić. O! Gąsiennica proszę pana zjadająca liść - to jest mój ideał. Bo ona obje proszę pana te wszystkie żyłeczki i zostawi tylko ten zarys liścia z żyłkami. Systematycznie, spokojnie.")

2012 rok

 1. Marek Sawicki (za "W 2003 roku było ich niewiele ponad 900000, a już w roku 2011 mamy 1246000 rodzin pszczelich i ja mówię, że już bardzo mocno zbliżamy się do wyrównania liczby rodzin pszczelich z liczbą rodzin rolniczych, więc jak już ten wskaźnik wyrównamy poprzez wzrost rodzin pszczelich, a niekoniecznie ubytek liczby rodzin rolniczych, to pewnie tego miodu będziemy mieli nieco więcej.")
 2. John Godson (za "Gdzieś dwa lata temu byłem w TVP na program poranne i wchodzę u charakteryzatora i ona przerażona, a więc pytam jej czy już zrobiła to z Murzynem. A ona powiedziała: 'nie, tylko z mężem'.")
 3. Stanisław Kalemba (za "Ja lubię konkretną pracę. Tym się głównie zajmowałem do czasu, kiedy zostałem posłem. Ja tu nie widzę... Tak, do kiedy, tak, tak powiem tak, tak szczerość, to prawda jest, nie.")

2013 rok

 1. Marek Sawicki (za "Ten krzyk o kongresie lewicy, który ma być dopiero w połowie czerwca przypomina tak naprawdę wiosenny przylot i darcie się ptaków w kluczach na niebie. I żurawie krzyczą, i gęsi krzyczą. Każdy niby w jednym kierunku, gdzieś tam na te Błota Pińskie lecą, ale tak naprawdę jaja znosić będą osobno.")
 2. Leszek Miller (za "Pan prezes Kaczyński dokonał dziś istotnego kroku: Do 'Człowieka z marmuru' i 'Człowieka z żelaza' dodał 'Człowieka z tabletu'. Mieliśmy okazję się przekonać, że pan profesor Gliński - nie tylko symbolicznie - znajduje się w rękach Jarosława Kaczyńskiego.")
 3. Stefan Niesiołowski (za "Ja pamiętam jak ja chodziłem do szkoły. To wtedy rzeczywiście jedzenie, jak ktoś miał bułkę, kawałek czekolady, to było 'daj gryza', 'daj kęsa'. Myśmy grali w piłkę, była przerwa, żeśmy wszystki szczaw cały wyjedli z nasypu i wszystkie śliwki ulęgałki, tzw. mirabelki się mówiło, żeśmy jedli. Dzisiaj te wszystkie gruszki, śliwki ulęgałki leżą, nikt tego nie zbiera. Chłopaki grają w piłkę na tych samych boiskach, szczawiu nikt nie zjada. Ja nie mogę słuchać tego o głodnych. Moim zdaniem jest to absolutnie gruba przesada, z tymi ośmiuset tysiącami głodnych dzieci.")

2014 rok

 1. Elżbieta Bieńkowska (za "Pasażerom to można tylko powiedzieć jakby 'sorry, mamy taki klimat, no niestety'.")
 2. Janusz Piechociński (za "Polsko, pamiętasz? Wojenko, wojenko, cóżeś Ty za pani... I dali mu konika cisawego. I poszła w bój szara piechota, a pierwsza brygada na stos rzuciła swój nie tylko los. Polsko pamiętasz? Gdzie są chłopcy z tamtych lat, gdzie dziewczęta? Polsko, pamiętasz? Bagnet na broń! Pamiętasz romantycznych poetów, którzy tworzyli klimat? Pamiętasz ku pokrzepieniu serc literaturę, jej młodowiejskie wieszczenie, że trzeba być gotowym, kiedy zabrzmi złoty róg? Polsko, pamiętasz? Wróć Jasieńku z tej wojenki, wróć... Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski ród!")
 3. Jarosław Kalinowski (za "Ja spróbuję tak to wytłumaczyć może: nie ma tego złego, co by na dobre za chwilę… nie daj Boże, żeby w ogóle przyszło, ale jeżeli przyjdzie, to żeby wyszło.")

2015 rok

 1. Ryszard Petru (za "Mam prośbę do pani Pawłowicz o to, żeby się uspokoiła. Opanowała emocje. Niech pani weźmie przykład z pana prezesa Kaczyńskiego - nigdy nie krzyczy. Na sali jak baranek. Wchodzi tutaj - ogień. Wraca - baranek.")
 2. Robert Dowhan i Kazimierz Wiatr (za dialog: Robert Dowhan: "Chciałbym pana prosić o przerwę do jutra, do godziny 9.00. Minęło już dokładnie osiem godzin, jak debatujemy. Siedzimy w sali bez okien, przy sztucznej klimatyzacji. Osiem godzin to jest też jakaś norma, której powinniśmy przestrzegać." Kazimierz Wiatr: "Zgłaszam głos przeciwny. Nigdy nie było takiego zwyczaju i nie ma takiego zapisu w regulaminie, że mamy osiem godzin obradować. Nie ma okien, ale są klamki. Dlatego zgłaszam wniosek przeciwny." Dowhan: "Są jeszcze przepisy BHP, które też obligują..." Wiatr: "Jeśli chodzi o przepisy BHP, to mamy gaśnice, tak że wszystko jest zabezpieczone.")
 3. Paweł Kukiz (za "Oni zrobią wszystko, żeby w pewnym momencie zmienić godło Polski z orła na pelikana, który łyknie wszystko.")

2016 rok

 1. Marek Suski (za dialog: Marek Suski: "Czy znana jest Panu ta osoba?" Ryszard Milewski: "Ale kto, przepraszam?" Suski: "No ta o pseudonimie 'Caryca', która przez Pana miała być prowadzona." Milewski: "Przepraszam, ale nie znam 'Carycy'. Jedyna, którą znam, to Katarzyna." Suski: "Katarzyna... A może Pan podać nazwisko?" Milewski: "Katarzyna Wielka." Suski: "I co w tym śmiesznego?")
 2. Beata Mazurek (za "Nie rozumiem kompletnie wczorajszej wypowiedzi sędziego Pszczółkowskiego. I nie dość, że jej nie rozumiem, to się z nią nie zgadzam.")
 3. Joanna Scheuring-Wielgus (za "Nie może być tak, że jakiś fanatyczny margines będzie nam dyktował, co mamy robić. Jeżeli tak jest, to rząd i parlament staje się dyktaturą, a państwo staje się więzieniem. Dość dyktatury kobiet! Dość dyktatury kobiet! Och - mężczyzn!")

2017 rok

 1. Witold Waszczykowski (za "Mamy okazję prawie do 20 spotkań odbyć z różnymi ministrami, z niektórymi, na przykład na Karaibach po raz pierwszy w historii naszej dyplomacji, na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize. A każdy z tych krajów to jest jeden głos w zgromadzeniu ogólnym tutaj w ONZ.")
 2. Sławomir Neumann (za "Jesteście rządem Pinokiów. Codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wszyscy wystrugani na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto. On to zrobił, on was wszystkich stworzył i wystrugał.")
 3. Jarosław Kaczyński (za "Przypuszczam - nie jestem pewien, ale przypuszczam - że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno, no była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii - fałszywa świadomość.")

2018 rok

 1. Ewa Kopacz (za "Przypomnę trochę strasznie dawne czasy, kiedy były jeszcze dinozaury, a ludzie nie mieli żadnych strzelb ani broni nowoczesnej, która pozwoliłaby je zabić. Wie pani, co robili? Rzucali kamieniami. Wiadomo, że od jednego rzucenia tym kamieniem nie padł, ale jeżeli miesiącami rzucali, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać".)
 2. Joanna Scheuring-Wielgus (za "I proszę mi nie wciskać tutaj dziecka z kąpielą do brzucha i proszę mi nie wmawiać, że ja coś powiedziałam".)
 3. Ryszard Petru (za "Przepraszam, że Państwo czekali, ale 15 minut zajęło mi, zanim znalazłem wolne miejsce na parkingu w galerii. I taka sytuacja będzie się niestety powtarzała. Te tłumy, które są w sklepach przed świętami, pokazują, że Polacy potrzebują mieć taką możliwość, żeby móc robić zakupy w niedzielę. W związku z tym wydaje mi się, że optymalnym byłoby, gdyby hasłem całej zjednoczonej opozycji w nadchodzących wyborach była likwidacja handlu w niedziele".)