Historia Programu Trzeciego

1991 rok. 1 lutego Dyrektorem Programowym Trójki został Grzegorz Miecugow. Trójka zaczęła nadawać serwisy informacyjne co godzinę (od 06:00 do 09:00 oraz od 16:00 do 19:00). Grzegorz Miecugow wraz z Tadeuszem Wiśniewskim stworzył w Programie Trzecim Newsroom - centrum informacyjne, do którego stale "spływają" najważniejsze informacje z agencji zagranicznych.

1992 rok. 11 stycznia Dyrektorem Programowym Trójki został Jacek Ejsmond, który zainicjował "Puls Trójki" - pogłębioną audycję publicystyczną, w której podejmowano rozmowy na aktualne, ważne tematy. W marcu Beata Michniewicz wymyśliła plebiscyt "Srebrne usta", w którym słuchacze Trójki wybierają najbardziej dowcipne lub też niebanalne wypowiedzi polityków. W tym samym roku wprowadzono system produkcji antenowej, w którym twórcy audycji przedpołudniowych nie realizowali programu w pozostałych pasmach.

1993 rok. Program Trzeci zainicjował akcję charytatywną "Pocztówka do Świętego Mikołaja".

1994 rok. Dyrektorem Programowym Trójki został Paweł Zegarłowicz. We wrześniu powstał Dział Promocji Programu Trzeciego. Wśród wielu ciekawych przedsięwzięć promocyjnych ogromną popularnością cieszą się nadal od początku transmitowane na żywo trójkowe koncerty.

1995 rok. Od 1 stycznia Trójka zaczęła nadawać program całodobowy. Latem Program Trzeci podróżował z okazji swoich 33 urodzin wozem transmisyjnym po Polsce. Relacjom reporterskim towarzyszyły liczne imprezy promocyjne, m.in. trasa koncertowa. W omawianym okresie rozpoczęła się akcja charytatywna Trójki "Pocztówka do św. Mikołaja", z której cały dochód przeznaczony jest wychowankom domów dziecka.

1996 rok. 1 kwietnia Program Trzeci wszedł do Internetu. Trójka zaczęła promocję nowej formy nadawania programu, zakupując odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. 13 listopada ukazała się pierwsza w Polskim Radiu audycja dla połączonych w sieci. Muzyki można było słuchać w formacie RealAudio. Do dyspozycji słuchaczy Programu Trzeciego zwykle w nocy z wtorku na środę (od godziny 02:00 do 06:00) dostępny był specjalny kanał IRC #Trójka. W studiu zainstalowana była kamera, dzięki której nie tylko było słychać, ale również widać to, co dzieje się w studio. Program wymyślili i prowadzili Łukasz Kunka i Beata Pawlikowska.

1997 rok. Po pierwszej gruntownej modernizacji zostało oddane do użytku najnowocześniejsze studio koncertowo-nagraniowe w Europie Środkowo-Wschodniej, noszące imię Agnieszki Osieckiej.

1998 rok. 16 stycznia Dyrektorem Programowym Trójki został Piotr Kaczkowski.

1999 rok. Program Trzeci nawiązał bliską współpracę z władzami miasta Szklarska Poręba. Na "Skwerze Radiowej Trójki" odbywają się liczne imprezy promocyjne. W tym samym roku odbyła się rekordowa liczba trójkowych koncertów - prawie sto. Materiał muzyczny z tych koncertów wykorzystano do nagrania trójkowych płyt. Z Redakcji Słowa wyodrębniono ludzi, którzy znają się na sporcie. Prowadzą oni i przygotowują serwisy sportowe, magazyn informacyjny "Potrójmy o sporcie" oraz sportową "Trójkę pod księżycem".

2000 rok. Od 26 kwietnia Trójka dostępna jest na Polskiej Platformie Cyfrowej Cyfra+. 20 czerwca Dyrektorem Programowym Trójki został Michał Olszański. Wprowadzono skrót wiadomości co 15 minut (od godziny 06:00 do 08:00). Zachodzą rewolucyjne zmiany w ramówce. Likwidacji ulegają tak znane od lat audycje, jak "Muzyczna poczta UKF", "W tonacji Trójki", "Wszystkie drogi prowadzą do Nashville", czy "Nasz parnas". Skróceniu uległy "Trzy kwadranse jazzu", które od tego roku są "Dwoma kwadransami jazzu". Program Trzeci zaczyna się przekształcać w radio towarzyszące - w pasmach dziennych zaczyna dominować muzyka z tzw. playlisty, natomiast autorskie audycje muzyczne i ich autorzy zostają zepchnięci na godziny nocne. Na antenie pojawiają się również nowe audycje, m.in. "3maj z nami", "Trzeci do pary", czy "@@ w sieci". Po osiemnastu latach pracy odchodzi z Trójki Monika Olejnik.

Trójka lat 90 to cieszące się niesłabnącą popularnością "Lista przebojów Programu Trzeciego", "Minimax - Biuro Utworów Znalezionych", "Muzyczna poczta UKF", "W tonacji Trójki", "Zapraszamy do Trójki" prowadzone przez Piotra Kaczkowskiego, Marka Wałkuskiego i Kubę Strzyczkowskiego. Inne popularne i lubiane audycje to: "Salon polityczny Trójki" Moniki Olejnik, "Powtórka z rozrywki" przygotowywana przez Andrzeja Zakrzewskiego i Irenę Neneman, prowadzona przez Artura Andrusa, "Markomania" Marka Niedźwieckiego, "Magazyn bardzo kulturalny" Barbary Marcinik, czy "Klub Trójki".

1962-1970     1971-1980     1981-1990     1991-2000     2001-2010     2011-

Program Trzeci Polskiego Radia
ul. Myśliwiecka 3/5/7
00-977 Warszawa
tel.: +48 22 333 33 33